Usuwanie brodawek

Ogólna

Czy brodawki są szkodliwe ?

 W prawie wszystkich przypadkach nie ma silnych medycznie wskazań do podejmowania działań a usuwanie brodawek jest całkowicie opcjonalne.

 

bro.jpg

Jeśli masz jedną lub kilka brodawek na ciele, prawdopodobnie ​​wiesz już dokładnie czym one są i czym spowodowane jest ich występowanie. Kilka słów przypomnienia jednak nie zaszkodzi. Brodawki powoduje konkretny szczep ludzkiego wirusa brodawczaka, inaczej znany jako HPV. Brodawki w większości przypadków są zupełnie nieszkodliwe. To dlatego, że są one uważane za łagodne przerosty skóry (nienowotworowe przerosty skóry). Ponieważ istnieje duża szansa, że brodawka jest całkowicie nieszkodliwa, nie ma medycznej konieczności jej usuwania.

Chociaż nie ma konieczności usuwania brodawek to jednak wiele osób decyduje się na ich usunięcie. W większości brodawki są nieszkodliwe i bezbolesne. Istnieją jednak odmiany powodujące ból. Ból związany jest głównie z brodawkami zlokalizowanymi w określonych miejscach ciała.  Na przykład bolesne są brodawki zlokalizowane na stopach, dokuczliwe zwłaszcza podczas chodzenia. Również brodawki na rękach mogą być bolesne, np. w sytuacji gdy pojawiły się w miejscach narażonych na kontakt z przedmiotami, np. na palcach. W takich sytuacjach należy poważnie pomyśleć o konieczności usunięcia brodawek. Po zabiegu usunięcia przerostu ból prawdopodobnie ustąpi.

Brodawki i kurzajki usuwa się również w celach estetycznych np. gdy są zlokalizowane w widocznych miejscach. Nie jest tajemnicą, że niektóre brodawki, zwłaszcza dużych rozmiarów, mają nieatrakcyjny wygląd. Oczywiście, nie powinniśmy zbytnio martwić się o to co inni o nas myślą ale możemy to przecież zrobić dla siebie. Dlatego też, jeżeli brodawki sprawiają ci dyskomfort, nie tylko fizyczny, ale również dyskomfort związany z wyglądem to warto pomyśleć o usunięciu brodawek.

brodawki.jpg

Warto pamiętać, że brodawki mogą być przenoszone z osoby na osoby przez dotyk. Jest to rzadki przypadek ale jednak możliwy. Istnieją grupy osób podatne na brodawki znacznie bardziej niż inne. Warto również usunąć brodawki ze względu na to aby nie zarażać innych osób. Najczęstszą czynnością powodującą przenoszenie brodawek jest np. podawanie rąk, chodzenie boso po publicznych miejscach przykładowo basenie.

Jeśli jesteś zainteresowany usunięciem brodawek to masz do dyspozycji wiele opcji. Przede wszystkim odwiedź swojego lekarza pierwszego kontaktu. Powinien on być w stanie usunąć brodawki i kurzajki w ciągu kilku minut. Jeśli widząc pracownika służby zdrowia obawiasz się o koszty, możesz samodzielnie wykonać procedurę usuwania brodawek. Można to łatwo zrobić poprzez zakup produktów wymrażających brodawki . Produkty te są dostępne w sprzedaży, często za rozsądną cenę, w aptekach, większości sklepów spożywczych, drogeriach i innych sklepach. Podczas stosowania tego typu produktów w domu należy zachować najwyższą ostrożność. Dostępne są również inne tradycyjne sposoby usuwania brodawek znane od pokoleń tzw. „metody naszych babć”. Receptury jak z nich skorzystać można znaleźć w wielu miejscach Internecie.

Jak wcześniej wspomniano, decyzja czy usuwać brodawki zależy tylko od Ciebie. Chociaż nie wydaje się to zbyt ważką decyzją życiową należy do niej podejść z pełną powagą. Skuteczność usunięcia brodawek nie zawsze jest w pełni gwarantowana. Stosując dostępne metody usuwania należy postępować rozważnie aby nie pogorszyć sytuacji i aby brodawki się nie rozmnożyły. Zaleca się aby dokładnie zbadać wszystkie opcje przed podjęciem ostatecznej decyzji a najlepiej skonsultować się lekarzem pierwszego kontaktu lub dermatologiem.

Polecany dermatolog: www.lookmedica.pl